Obecnie panuje moda na ogrodzenia nowoczesne, ale nie zawsze są one najlepszym wyborem. Co więc należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji? Oto kilka porad.

Przede wszystkim warto zobaczyć jak wyglądają dzisiejsze ogrodzenia kute. Większość osób kojarzy je jedynie albo ze starymi, topornymi płotami, albo z przesadnie zdobionymi bramami z filmowych rezydencji. Obecnie zarówno ogrodzenia nowoczesne, jak i kute, wykonywane są przy wykorzystaniu tych samych technologii – ocynkowania i malowania proszkowego. Co do przesadnego zdobienia, to nadal zdarzają się klienci, którzy życzą sobie inicjałów na bramach wjazdowych, ale zdecydowanie przeważają bardziej stonowane modele.

Styl domu oraz jego otoczenia to najważniejszy czynnik. Do domów w tradycyjnym stylu często lepiej pasują ogrodzenia kute. Dotyczy to także domów z ozdobnymi elementami kutymi (np. poręczami, balustradami, rynnami), które są niewątpliwie jego ozdobą. Zwykle lepszym wyborem jest spójny styl niż aktualna moda.

Drugim istotnym czynnikiem jest funkcjonalność. Jest ogromna różnica między ogrodzeniem dla małej działki przy ruchliwej ulicy, a dużej działki w ustronnym miejscu pod lasem. Jeżeli zależy nam na prywatności, to ogrodzenia nowoczesne będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki dużemu wyborowi blach (pełnych i perforowanych) oraz profili zdecydowanie królują w tej dziedzinie.

W przypadku ogrodzeń ażurowych, które eksponują nasz ogród i podwórko, również mamy duży wybór. Naturalnym wyborem są ogrodzenia kute, których cechą charakterystyczną są duże prześwity. Jednak jest także wiele ażurowych ogrodzeń nowoczesnych wykonanych najczęściej z wąskich profili i rurek. Zamiast ozdobnych elementów kutych jak szpice i rozety, ogrodzenia te urzekają swoimi kształtami. Zaliczają się do nich zarówno bardzo proste modele podobne do ogrodzeń kutych, jak i znacznie bardziej skomplikowane wzory. Dzięki połączeniu poziomych i pionowych elementów oraz ich wygięciu powstają bardzo ciekawe ogrodzenia ażurowe jak ON-040, ON-070, czy ON-100.