Brama wjazdowa jest najważniejszym elementem ogrodzenia posesyjnego – brama może pełnić rolę furtki (o tym poniżej), ale furtka nigdy nie zastąpi bramy. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której wracając w czasie deszczu ze sklepu parkujemy przed furtką i taszczymy ciężkie zakupy kilkadziesiąt (zamiast kilku) metrów. Podobnych przykładów można znaleźć wiele i właśnie to świadczy o tym, jak ważna jest odpowiednio dobrana brama frontowa.

Jednym z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru bramy wjazdowej, jest nachylenie terenu. Jeżeli teren jest mocno nachylony w stronę zjazdu (dom znajduje się wyżej niż droga), to bramy dwuskrzydłowej nie będzie można otworzyć do wewnątrz. Problemem jest też duże nachylenie w kierunku drogi (np. lewy słupek bramy jest 25cm wyżej niż prawy). W tego typu sytuacjach najlepiej poradzić się eksperta w salonie ogrodzeń, który doradzi najlepsze rozwiązanie, a w czasie pomiaru wszystko dokładnie zmierzy i sprawdzi.

Drugim ważnym czynnikiem jest szerokość bramy, która powinna umożliwiać swobodny wjazd i wyjazd samochodu ciężarowego przewożącego opał, materiały budowlane, czy duży sprzęt AGD. W większości przypadków nie jest to trudne do wyliczenia, ale gdy mamy do czynienia z krętą, wąską lub znacząco nachyloną drogą, to warto wcześniej to przetestować lub skonsultować się ze specjalistą.

Kolejnymi czynnikami są długość podjazdu oraz szerokość ogrodzenia po bokach bramy. Oba te czynniki mają wspólny mianownik – praktycznie eliminują jeden rodzaj bramy.

Brama dwuskrzydłowa potrzebuje zwykle do otwarcia połowę swojej szerokości, co w przypadku krótkiego podjazdu może uniemożliwić zaparkowanie samochodu na podjeździe. Można to dość łatwo policzyć – od długości podjazdu odejmujemy połowę szerokości wjazdowej bramy dwuskrzydłowej. Jeżeli na wprost bramy frontowej znajduje się garaż, to trzeba również odjąć miejsce potrzebne do otwarcia bramy garażowej (zwykle od 0,3 do 2,5m). Wynik należy podzielić przez 5m (tyle standardowo przyjmuje się na samochód osobowy). Jeżeli wynik jest znacznie mniejszy od 1, to warto zastanowić się na wyborem bramy przesuwnej.

Brama przesuwna potrzebuje odpowiednio dużo miejsca żeby móc się w całości otworzyć. Zwykle przyjmuje się, że jest to długość bramy powiększona o 40% (przeciwwaga), więc brama przesuwna o szerokości 3m potrzebuje 4,2m miejsca. Trzeba również pamiętać, że brama przesuwna nie może otwierać się w kierunku furtki. W przypadku wąskich działek jest to duży problem, ponieważ może zabraknąć miejsca po bokach (podjazd na środku działki) lub furtka blokuje dłuższy fragment ogrodzenia (podjazd blisko boku działki). Co zrobić w takiej sytuacji?

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest automatyczna brama przesuwna z funkcją furtki, która otwiera się na wybraną przez nas odległość (np. 1,5m). Dodatkowo można skorzystać z funkcji otwierania bramy za pomocą smartfona, dzięki czemu każdy członek rodziny nie musi nosić ze sobą własnego pilota. W przypadku bram skrzydłowych świetnym rozwiązaniem jest tzw. bramofurtka, czyli połączenie bramy i furtki. W tym przypadku jedno ze skrzydeł bramy zwykle jest krótsze i pełni rolę furtki i posiada, tak jak normalna furtka, klamkę oraz zamek. Drugie skrzydło pełni rolę drugie słupka furtki i jest zablokowane pionową szufrygą.