Wybór ogrodzenia jest skomplikowany. Nie polega on jedynie na wybraniu modelu, który nam się podoba. Trzeba także pamiętać, że jest to wybór na długie lata, a późniejsze zmiany mogą okazać się kłopotliwe i kosztowne. Poza samym wyglądem bardzo ważna jest funkcjonalność – odpowiednie rozmiary i rodzaje bram i furtek, czy wykorzystanie automatyki. Właśnie dlatego postanowiliśmy opisać 10 kroków, które trzeba przebyć w drodze do nowego ogrodzenia.

 1. Wymiary poszczególnych elementów to pierwszy i najważniejszy krok, który zapewnia podstawowe informacje potrzebne do zaprojektowania i wyceny nowego ogrodzenia. Oczywiście nikt nie oczekuje dokładnych wymiarów, ponieważ od tego są profesjonalne pomiary. Wystarczy łączna długość i wysokość ogrodzenia oraz wymiary bramy i furtki.

 2. Drugim krokiem jest dodatkowa dokumentacja w postaci zdjęć, planów i projektów. W przypadku nowego domu warto przygotować projekt otoczenia domu (ogrodu, wjazdu, itp.). Jeżeli dom jest już wykończony, przydadzą się zdjęcia miejsca, gdzie stanie płot (zwłaszcza okolic wjazdu). Jeżeli nadal trwa budowa domu, to można dodatkowo dołączyć jego wizualizację, która często dołączona jest do projektu.

  W przypadku wymiany ogrodzenia na nowe warto dokładnie sfotografować wszystkie elementy ogrodzenia (słupki, podmurówki, itp.). Dzięki temu wstępna wycena jest znacznie dokładniejsza, ponieważ wiemy, które elementy trzeba koniecznie wymienić i jakim nakładem pracy.

 3. Trzecim krokiem jest wybór kilku modeli ogrodzeń, które nam się podobają. Modele w naszym salonie i na stronie internetowej to tylko podstawowe wersje popularnych ogrodzeń. Widząc kilka wzorów ogrodzeń możemy zaproponować wiele podobnych modeli pasujących stylem do wybranych.

 4. Kolejnym krokiem jest ustalenie budżetu. Ostateczna cena ogrodzenia zależy od wielu czynników (m.in. modelu, wymiarów, montażu), dlatego do każdego ogrodzenia musi zostać sporządzona indywidualna wycena. Niestety wielu klientów nie bierze pod uwagę budżetu i wybiera ogrodzenie, które najbardziej im się podoba (zwykle jedno z najdroższych). Najczęściej tego typu historie kończą się tak, że zamiast zapytać o tańszy model, klienci kupują tanie ogrodzenia z Chin, które zwykle po 2-3 latach i tak trzeba wymieniać.

  W większości przypadków można znacząco zredukować cenę poprzez modyfikację lub wybór tańszego modelu. Ogrodzenia Malina produkowane są na indywidualne zamówienie w naszym zakładzie produkcyjnym w Smolnicy pod Gliwicami. Właśnie dlatego nasi eksperci z salonu ogrodzeń mogą dopasować ogrodzenie do gustu i budżetu naszych klientów.

 5. Piątym krokiem jest wycena wstępna. Sporządzana ona jest przez naszych ekspertów na podstawie przekazanych informacji, dlatego im są dokładniejsze, tym dokładniejsza jest wycena. Bardzo ważna jest jej analiza i porównanie z ofertą konkurencji. Zwykle różnica cen wynika z porównywania dwóch, znacząco różnych ogrodzeń (np. taniego i drogiego modelu; ogrodzenia z montażem i bez; ogrodzeń o różnych wymiarach).

 6. Po akceptacji wyceny wstępnej dokonywany jest dokładny pomiar. Jest on potrzebny nie tylko do przygotowania oferty, ale także do sprawdzenia warunków technicznych (np. czy nie będzie problemów z otwieraniem bramy). Podczas pomiaru warto dopytać naszego eksperta o wszystkie interesujące nas kwestie np. montaż automatyki, zmiana typu bramy, optymalne wymiarów elementów, czy zmodyfikowanie modelu ogrodzenia.

 7. Następnym krokiem jest akceptacja projektu wykonanego przez naszego projektanta. Na tym etapie można wnieść stosowne korekty i poprawki do wzoru lub projektu ogrodzenia. „Papier zniesie wszystko” i na tym etapie możemy zrobić prawie wszystko, co tylko klient sobie wymarzy. Podczas projektowania brane są pod uwagę wszelkie czynniki, które mają wpływ na jakość, stabilność i bezpieczeństwo ogrodzenia. Dzięki dokładnym wymiarom, wykonanym w trakcie pomiaru, można odpowiednio dobrać ramy i wzmocnienia furtek oraz bram wjazdowych, a także dopasować szczegóły wzoru (m.in. prześwity, ułożenie rozet).

 8. Po akceptacji projekt przekazywany jest do zakładu produkcyjnego, gdzie wykwalifikowani ślusarze wykonują ogrodzenie. Również tutaj możliwa jest jeszcze ingerencja klienta. Może on zobaczyć ogrodzenie w stanie „surowym” tzn. nieocynkowane i niepomalowane. Jest to ostatni moment, w którym można „coś” zmienić.

 9. Przedostatni krok to cynkowanie oraz malowanie ogrodzenia w naszej lakierni proszkowej. Wszystko to wykonywane jest na miejscu w zakładzie produkcyjnym. Dzięki temu unikamy transportu elementów ogrodzenia, co wpływa na znaczące przyspieszenie procesu produkcyjnego. Po wyjęciu z specjalistycznego pieca i ostygnięciu ogrodzenie jest gotowe czeka na montaż lub wysyłkę.

 10. No i wreszcie ostatni krok – montaż wykonanego ogrodzenia. Ale to nie koniec. Dobrze dobrane i odpowiednio wykonane ogrodzenie jest dla naszego domu jak dobrze dobrana biżuteria dla kobiety. Cieszy oko i powoduje, że z dumą na nie patrzymy. Powinno nas cieszyć przez wiele lat, ponieważ dobre zabezpieczenie antykorozyjne poprzez cynkowanie ogniowe a potem malowanie proszkowe pokrywa metal powłoką odporną na działania atmosferyczne.